- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Delrin Products
Delrin Products
pom rods and sheets
Delrin Black Rods
Product Price: Rs 475 / KgGet Best Price
Product Details:
| Size | 3 m, 6 m, 9 m |
| Shape | Round |
| I Deal In | New Only |
| Color | Black |
| Brand | Metalon |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- Dimensional stability
- High fatigue resistance
- Excellent impact strength
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Delrin Rod
Product Price: Rs 475 / KgGet Best Price
Product Details:
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Material | Delrin |
| Brand | Metalon |
| Packaging Type | PP Bag |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- Chemical resistance
- Consistent performance
- Superb sturdiness
Specifications:
- Length: 300 and 1000 mm
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Black Delrin Rod
Product Price: Rs 475 / KgGet Best Price
Product Details:
| Size | 3 m, 6 m, 9 m |
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Material | Delrin |
| Brand | Metalon |
| Diameter | 0.5 to 10 Inch |
Features:
- Excellent dimensional stability
- Resilience and Creep resistance
- Wide end use temperature rang
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Delrin Sheet
Product Price: Rs 474 / KgGet Best Price
Product Details:
| Thickness | 1 mm to 10 mm |
| Brand | Metalon |
| Packaging Type | Sheet |
| Color | Black |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- Compact design
- Light weight
- Smooth finish
Specifications:
- Size: 300 / 300, 600 / 600, 600 / 1000, 600 / 1220 and 1000 / 1000 mm
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Delrin Rod
Product Price: Rs 475 / KgGet Best Price
Product Details:
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Material | Delrin |
| Brand | Metalon |
| Packaging Type | PP Bag |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Acetal Rod
Product Price: Rs 473 / KgGet Best Price
Product Details:
| Shape | Round |
| Color | White, Natural |
| I Deal In | New Only |
| Size | 300 L to 1000 L DIA-6 MM to 300 MM |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- Excellent finish
- Good mechanical properties
- Rigidity
Yes! I am InterestedRequest A Callback