- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Polypropylene Products
Polypropylene Products
Pioneers in the industry, we offer pp rods, polypropylene rods, deep blue polyphenylene sulphide and polypropylene flanges from India.
PP Rods
Product Price: Rs 1,200 / KgGet Best Price
Product Details:
| Size | 3 m, 6 m, 9m |
| Shape | Round |
| Diameter | 1 Inch to 10 Inch |
| Material | PP |
| Color | White |
| Brand | Metalon |
Features:
- Mechanically tough and rigid
- No moisture absorption
- Lightweight
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Polypropylene Rods
Product Price: Rs 1,300 / KgGet Best Price
Product Details:
| Size | 3 m, 6 m, 9 m |
| Shape | Round |
| Diameter | 1 Inch to 10 Inch |
| Material | Polypropylene |
| Color | White |
| Brand | Metalon |
Features:
- Excellent vacuum thermoforming properties
- Corrosion resistance
- Very good welding and machining property
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Deep Blue Polyphenylene Sulphide
Product Price: Rs 1,100 / KgGet Best Price
Product Details:
| Brand | Metalon |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Indutrial |
| Material | Polyphenylene |
| Packaging Type | PP Bag |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- Very high max. allowable service temp. from 220*C to 260*C
- High mechanical strength, stiffness and creep resistance at elevated temperatures
- Excellent wear, chemical and hydrolysis resistance
- Very good dimensional stability
- Good electrical insulating and dielectric properties
- Excellent resistance against high energy radiation, (gamma & X-rays)
- Good UV - resistance
Sizes:
- Rods: 1000 mm length
- Sheets: 625/1000 mm length.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Polypropylene Flanges
Product Price: Rs 1,200 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Size/Diameter | 4 inch |
| Size | 10-20 inch |
| Material | Polypropylene |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Thickness | 10 - 15 mm |
| Brand | Metalon |
Features:
- Abrasion resistant
- Dimensionally stable up to 80°C continuous use
- Excellent chemical resistance
Yes! I am InterestedRequest A Callback