- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Fluro Polymers
Fluro Polymers
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
| Usage/Application | Industrial Use |
| Brand | Metalon |
| Packaging Type | PP Bag |
| Color | White |
| Material | ECTFE |
| Location | India |
Main characteristics:
• Service temperature range from -190°C up to + 155°C (-310°F up to +311 OF)
• Better chemical resistance than ECTFE
• Mechanical and electrical properties correspond to those of ECTFE
• Excellent weather proof and radiation proof
• Low water absorption
• Excellent resistance to abrasion
Typical applications
Components and linings in the steel industry.
Fluoro Ethylene Propylene (FEP) Rod
| Diameter | 40 mm |
| Color | White |
| Size | 3 m,6 m,9 m |
| Shape | Round |
| I Deal In | New Only |
| Material | Fluoro Ethylene Propylene |
| Brand | Metalon |
| Country of Origin | Made in India |
Main characteristics:
• Broad service temperature range from -190°C up to +205°C (-310°F up to+400°F)
• Outstanding resistance to corrosion
• Almost unlimited resistance to chemicals
• Good permeation characteristics
• High stress cracking resistance
• Exceptional thermoplastic properties for fully fluorinated plastics
Typical applications
Chlorine electrolysis, heavy duty corrosion protection, sodium-chlorate fabrication, pulp and paper industry.
Perfluorinated Vinyl Ether
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Metalon |
| Usage | Industrial |
| Thickness | 5 - 10 mm |
| Packaging Type | BB Bag |
| I Deal In | New only |
Main characteristics:
• Service temperature range from up to -190°C up to +260°C (-310°F up to +SOO°F)
• Almost unlimited resistance to chemicals
• Good permeation characteristics
• Very high stress cracking resistance
• Exceptional thermoplastic properties for fully fluorinated plastics
Typical applications
Semiconductor, pharmaceutical industry, biotechnology, heavy-duty corrosion protection and new application in corrosion prevention, power plants and heat exchangers, high purity applications.
Ethylene Chlorotrifluoro Ethylene (ECTFE)
| Usage/Application | Industrial Use |
| Packaging Type | PP Bag |
| Color | Green |
| Form | Rod |
| Country of Origin | Made in India |
It is natural beige .
Main characteristics:
• Thermal stability range from -76°C up to + 160°C (-105°F up to + 356°F)
• Excellent chemical resistance against highly concentrated chemicals, even for a broad range of alkalines (up to pH14)
• Low permeability to liquids, gases and vapors.
• High elongation at break
• Excellent impact resistance
• Good resistance to stress cracking, even with caustic solutions, chlorine and alkaline areas
• Excellent weather proof and radiation proof
• Low coefficient of thermal expansion
Typical applications
Semiconductor process equipment, chemical storage, tanks fluid handling.
Tetrafluorethylen Perfluormethylvinylether (MFA)
| Packaging Type | PP Bag |
| Color | Black |
| Brand | Metalon |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 5 - 15 mm |
| I Deal In | New only |
It is clear (translucent) .
Main characteristics:
• Max. allowable service temperature up to 250°C (482°F)
• Outstanding resistance to corrosion, high and low temperatures -190°C to +250°C (-310°F to + 482°F)
• Almost unlimited resistance to chemicals
• Good permeation characteristics
• Very high stress cracking resistance Exceptional thermoplastic properties for fully fluorinated plastics
Typical applications
Semiconductor, pharmaceutical industry, biotechnology, heavy-duty corrosion protection and new application in corrosion prevention, power plants and heat exchangers.
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
| Length | 3 m, 6 m, 9 m |
| Color | White |
| Brand | Metalon |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | PP Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 1 inch to 10 Inch |
Its property profile makes SYMALT PVDF 1000 a versatile engineering material, especially suitable for the manufacture of components for the petrochemical, chemical, metallurgical, pharmaceutical, food paper, textile and nuclear industries.
Main characteristics:
• High max. allowable service temperature in air (150 0C continuously)
• Good mechanical strength, stiffness and creep resistance (better than other fluoropolymers)
• Excellent chemical and hydrolysis resistance
• High toughness, also at low temperatures
• Good sliding properties and wear resistance
• Good dimensional stability
• Physiologically inert (suitable for food contact)
• good electrical insulating properties
• Outstanding UV and weather resistance
• Inherent low flammability
• Fairly good resistance against high energy radiation (much better than other fluoropolymers)