- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Ultra High Molecular Weight Polyethylene Products
Ultra High Molecular Weight Polyethylene Products
Offering you a complete choice of products which include ultra high molecular weight polyethylene sheet and ultra high molecular weight polyethylene rod.
Ultra High Molecular Weight Polyethylene Sheet
Product Price: Rs 1,200 / KgGet Best Price
Product Details:
| Thickness | 5 mm to 10 mm |
| Material | UHMWPE |
| Color | White |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Metalon |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- Excellent electrical insulation
- Weatherproof
- Chemical resistant
Specifications:
- Length: 1230 x 3000, 300 and 1000 mm
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ultra High Molecular Weight Polyethylene Rod
Product Price: Rs 1,200 / KgGet Best Price
Product Details:
| Diameter | 0.5 inch to 5 inch, 30 mm |
| Material | UHMWPE |
| Shape | Round |
| Size | 3 m,6 m,9 m |
| Brand | Metalon |
| Color | White |
Features:
- Outstanding abrasion resistance
- Optimum quality
- Superior impact resistance
Yes! I am InterestedRequest A Callback