- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Peek Products
Peek Products
We are a leading Manufacturer of peek rod, peek tube, plain peek sheet and peek components from Mumbai, India.
Peek Rod
Product Price: Rs 9,800 / KgGet Best Price
Product Details:
| Diameter | 8 mm |
| Brand | Metalon |
| Color | Brown |
| Outer Diameter | 1 - 10 Inch |
| Melting Temperature | 130 - 150 Degree Celsius |
| Inner Diameter | 0.5 - 5 Inch |
| Size | 3 m, 6 m, 9 m |
Features:
- Chemical resistance
- High strength
- Resistance to atmospheric acids
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Peek Tube
Product Price: Rs 11,000 / MeterGet Best Price
Product Details:
| Size/ Diameter | 1 Inch to 10 Inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Length of Pipe | 3 m, 6 m, 9 m |
| I Deal In | New Only |
| Brand | Metalon |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- Withstand adverse conditions
- Compact design
- Easy usage
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Plain Peek Sheet
Product Price: Rs 1,100 / KgGet Best Price
Product Details:
| Color | skin |
| Feature | Wear Resisting, High Temperature Resistance |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| I Deal In | New only |
| Location | India |
Features:
- Very low moisture absorption
- Inherently good wear and abrasion resistance
- Unaffected by continuous exposure to hot water or steam
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Peek Components
Product Price: Rs 900 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Color | White |
| Brand | Metalon |
| Packaging Type | PP Bag |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| I Deal In | New only |
Features:
- Optimum quality
- Finely finished
- Completely reliable to use
Other Details:
- Very High Max. Allowable Service Temperature In Air (250 degree C Continuously, Up To 310 degree C For Short Periods)
- High Mechanical Strength, Stiffness And Creep Resistance, Also At Elevated Temperatures
- Excellent Chemical And Hydrolysis Resistance
- Excellent Wear And Frictional Behavior (Particularly Ketron Peek - Hpv And Peek-Ca30)
- Very Good Dimensional Stability
- Inherent Low Flammability And Very Low Levels Of Smoke Evolution During Combustion
- Good Electrical Insulating And Dielectric Properties (Except For Ketron Peek - Hpv And Peek-Ca30)
- Excellent Resistance Against High Energy Radiation
Other Grades Available In This Range:
- Ketron Peek-1000: Stock Shapes Are Produce From Virgin Polyetheretherketone Resin & Offers Highest Toughness & Impact Strength Of All Ketron Peek Grades
- (Natural Brownish Gray) / Black
- Ketron Peek- Hpv: The Addition Of Carbon Fibres, Ptfe & Graphite To Virgin Peek Results In A Ketron Peek Bearing Grade, Having Low Friction, Long Wear & High Pressure-Velocity Capabilities Make This Grade Suited For Bearing & Wear Applications (Peek Cf Ptfe Graphite)
- Ketron Peek- Gf30: This 30% Glass Fibre Reinforced Grade Offers Higher Stiffness & Keep Resistance Than Peek-1000 Has Much Better Dimensional Stability
- Recommended For Structural Parts Carrying High Static Load For Period For Elevated Temp
- Ketron Peek- Ca30 : This 30% Carbon Fibre Reinforced Grade Combines Even Higher Stiffness, Mechanical Strength & Creep Resistance than Ketron Peek-Gf30, Carbon Fibre Provide 3.5 Times Higher Thermal Conductivity Than Virgin Peek
- Shapes Available: Rods- : Ketron Peek - 1000 / Hpv / Gf-30 / Ca-30
- Plates: Ketron Peek- 1000 / Hpv / Gf-30 / Ca-30
- Tubes: Ketron Peek- 1000 / Hpv / Gf-30 / Ca-30
Additional Information:
- Item Code: KETRON-PEEK
Yes! I am InterestedRequest A Callback