- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Extruded Nylon
Extruded Nylon
Providing you the best range of nylon round rods, extruded nylon rods, extruded nylon, nylon rods sheets, nylon plastic and extruded nylon products with effective & timely delivery.
Nylon Round Rods
Product Price: Rs 349 / KgGet Best Price
Product Details:
| Length | 300 mm |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Size | 3 m, 6 m, 9 m |
| Diameter Range | 1 inch to 10 inch |
| Brand | Metalon |
| Material | Nylon |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nylon Round Rods
Product Price: Rs 350 / KgGet Best Price
Product Details:
| Size | 3 m, 6 m, 9 m |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Material | Nylon |
| Brand | Metalon |
| Diameter Range | 1 inch to 10 inch |
Features:
- High strength
- Heat resistance
- Excellent dispersion
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Extruded Nylon Rods
Product Price: Rs 300 / KgGet Best Price
Product Details:
| Size | 3 m, 6 m, 9 m |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Material | Nylon |
| Brand | Metalon |
| Diameter Range | 1 inch to 10 inch |
Features:
- Excellent wearing strength
- Dimensionally accurate
- Heat and temperature resistance
Specifications:
| Available Shapes | Sizes |
| Round Rods | Dia 6 To 300mm, Length 300 To 1000mm |
| Tubes & Pipes | Dia 50 To 1m Minimum wall thickness 7.5mm Length 500mm or 1 meter length |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Extruded Nylon
Product Price: Rs 300 / KgGet Best Price
Product Details:
| Color | White |
| Size | DIA 6mm to 200 mm, Length 300 mm and 1000 mm |
| Shape | Round |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Location | India |
Features:
- Optimum quality
- Electrical Insulating ability
- Good Chemical Resistance
Specifications:
- Rods: 300 and 1000 mm length
- Sheets are imported available in thickness off .5 to 8 mm. in 1000 / 1000 length
- Smaller thickness upto 1.5 mm in coil form in 50 kg weight
- plates are available in 8 to 100 mm thickness
- 610/1000 mm length in various grades
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nylon Rods Sheets
Product Price: Rs 350 / KgGet Best Price
Product Details:
| Thickness | 1to100 |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Metalon |
| Packaging Type | Sheet |
| I Deal In | New Only |
Features:
- High tensile strength
- Superb viscosity
- Low coefficient of friction
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nylon Plastic
Product Price: Rs 350 / KGGet Best Price
Product Details:
| Packaging Type | PP Bag |
| Brand | Medtalon |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Nylon |
| Diameter | 1 inch to 10 inch |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Extruded Nylon Products
Get Latest Price
Product Details:
| I Deal In | New Only |
| Material | Nylon |
| Color | White |
| Brand | Metalon |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
Yes! I am InterestedRequest A Callback